Avagy a megújulás időszaka – első rész
Tavasz a kertben
Avagy a megújulás időszaka – első rész
A tél, a hűvös és szürke idő elmúltával rendszerint tetterősen állunk neki kertünk gondozásához, felújításához. Ez egyfelől jelentheti a meglévő kertünk ápolását, kitakarítását vagy akár egy teljesen új elképzelés szerint történő tavaszi átépítését vagy újjáépítését is a kertnek. Mielőtt belekezdenénk kertünk átalakításába fontos, hogy végiggondoljuk mit is szeretnénk, és hogy milyen kert is illik hozzánk és lakhelyünkhöz, otthonunkhoz.
Kertépítés tavasszal?
Megfelelő hozzáértéssel és főként öntözőrendszer telepítése mellett a tavaszi kertépítés épp úgy lehetséges és megszokott, mint más évszakokban, bár szakmai szemmel nézve a kertépítés igazából ősszel a legideálisabb. A tavaszi kertépítés mellett szól ugyanakkor, hogy a kerttulajdonosok, megrendelők a tavaszi munkálatok eredményét azonnal és egész évében (nyáron és ősszel) élvezhetik, s nem csupán a következő kerti szezonban, másfelől a fagyveszéllyel sem kell különösebben kalkulálni, ráadásul az egyre melegedő talaj könnyíti a növények legyökerezését.
Lényeg a csapatmunka!
Akár tavasszal, akár más évszakban építünk kertet, első lépésként minden esetben érdemes egy kívánság listát készítenünk, hogy milyen kerti építményeket és növényeket szeretnénk látni kertünkben. Növénylista készítése azért is szükséges, mert átgondolt és tervszerű kiültetés hiányában sokan esnek abba a hiba, hogy minél előbb szeretnék kertjüket késznek, burjánzónak látni, emiatt szorosan egymás mellé ültetünk különböző színpompás, nagyobb méretű növényeket, melyeknek azonban megfelelő élettérre lenne szükségük, a túlzottan szoros összeültetésükkel pedig veszélybe kerül a fennmaradásuk. Ha nem biztos elképzelésében mindenképp javasolt kikérni egy szakember véleményét.
Kertépítés előtt vázoljuk fel területünket, és jelöljük rajta a kívánság listánkon szereplő elemeket. Felülnézeti rajzunk mellé készíthetünk térbeli rajzot, hogy lássuk elképzelésünk valóban a várt eredményt fogja-e nyújtani. Látványtervek készítésénél is javasolt szakember – tervező mérnök – segítségét kérni. Amennyiben elkészültünk terveinkkel előkészíthetjük kertünket a további munkálatokra. Kertünk kialakításánál elsődleges feladatunk a tereprendezés, mely során megfelelő körülményeket biztosítunk a kerti elemeknek és növényeknek. A tereprendezés után következik a különböző szerkezetek (pl.: teraszok, burkolatok) helyének kijelölése és megépítése. Mikor már látjuk a határokat, elkezdhetjük a füvesítést is, és végül elhelyezhetjük növényeiket az elképzelt helyükre.
A tavaszi füvesítés előnye és hátránya:
Mint minden tavasszal végzett kerti munkának, a tavaszi füvesítésnek is az a fő előnye, hogy végeredményét egész évben élvezhetjük. De amíg gyepszőnyeget a kellő öntözés biztosítása mellett lényegében egész évben bármikor könnyedén fektethetünk, addig a fűmagvetés tavasszal némileg több odafigyelést igényel (pl. a területen akár többszöri gyomirtás is szükséges), mint ősszel. Tavaszi füvesítésnél különösen ügyelnünk kell arra, hogy ha gyorsan felmelegszik az idő, kellően intenzív öntözést biztosítsunk a frissen füvesített területnek, mert a kiszáradás a csírázó növények elhalásához vezetne.
Téma szakértő:
Kiss Noémi írása (http://akonczhazak.hu)
Képek: pixabay.com, stock.adobe.com