Avagy egy fodrász élménybeszámolója és hasznos tanácsai
Hurghada és ami mögötte van – első rész
Avagy egy fodrász élménybeszámoló és hasznos tippek, tanácsok már az első részben is!
Nyár elején utaztunk Egyiptom üdülővárosába Wizzairrel. A repülőjegyet már a járat bejelentésekor megvásároltuk, 68.360 Ft-os áron kettőnknek. Feladott poggyász hozzáadása megdobta volna a költségeket, ezért inkább elsőbbségi beszállást vásároltunk 1250 Ft-ért irányonként, amihez plusz egy kis méretű “személyes” csomag is jár. Amikor a járatot foglaltuk, még nem vezette be a Wizzair a kötelező ülőhelyválasztást, így a check-in közben véletlenszerűen kaptunk volna díjmentesen két széket. Sajnos ezek nem egymás mellé szóltak, a helyválasztás pedig szintén drága lett volna, ezért egy apró trükkel elértük, hogy ingyen az eredetileg legdrágább, első sorba ossza “véletlen” az üléseket a rendszer.
Sokat gondolkodtam, hogy Hurghada mely részére foglaljunk szállást. Alapvetően nem szeretünk egy helyben ülni, viszont nem találtunk a közelben annyi látványosságot, hogy megérje autót bérelni, ezért egy kirándulásra terveztünk befizetni, emellett pedig sokat sznorkelezni. A folyamatosan pörgő index fórumról vett információk alapján Makadi-öbölre esett a választásunk, elsősorban a parthoz közeli gazdag vízi élővilág miatt.
Makadi
Makadi-öböl Hurghada központjától délre található nagyjából fél óra autóútra. A folyamatosan fejlődő városrész a semmiből nőtte ki magát. Nagyjából 20 nagyobb szálloda és klub épült az üdülőövezetben. Emellett ajándéküzleteket, éttermeket, golfpályákat is találunk, ezeket sokszor csak a resort vendégei használhatják. Az öböl sekélyebb vizű, ezért a családosoknak is ajánlott, a víz hőmérséklete akár néhány fokkal is melegebb lehet, mint Hurghadában. Emiatt a parton jelentős az apály-dagály jelenség, a víz akár száz métert is visszahúzódhat. Makadiban nincsenek lakóházak, a kiszolgálószemélyzet vagy a hotel külön erre a célra fenntartott részén lakik, vagy pedig Hurghadából ingázik.
Szállást a négycsillagos Makadi Garden Azur Resortba foglaltunk, 102.000 Ft-ért teljes ellátással két főre 7 éjszakára. Ez volt a második legkedvezőbb ajánlat az öbölben, de nekünk teljesen megfelelőnek tűnt, ráadásul csak 18 év feletti vendégeket várnak, így az esélyét sem hagytuk meg annak, esetleg egy ordító kisgyerek elrontsa a kedvünket.
Minden készen állt az utazásra, a kézipoggyászba is simán befértünk. Indulhattunk is a reptérre, ami az UBER 2500 Ft-os kedvezménye miatt szinte nem is került semmibe. A Mastercard Lounge váróban kényelmesen telt a várakozás. Útlevél-ellenőrzés után a bádogbódéba tereltek, de a csomag miatt megvásárolt elsőbbségi beszálláshoz egy elkülönített karámban várakoztunk. Az utasok 95%-a utazási irodával érkezett, szinte mindenki nyakában ott lógott valamelyik társaság logója és a saját neve.
Tippek:
Hurghadába érve leszállás után érdemes sietni a terminálba, hiszen aki nem utazási irodával foglal, annak lehetősége van a bejárattól balra lévő pénzváltóban olcsóbban és gyorsabban megvásárolni a vízumot. Aki ezt a lehetőséget választja, 3-4 perc alatt hozzájuthat a 25$-os matricához. A többi vendég beáll az irodának megfelelő sorba, és 30$-50$ körüli összegért kap ugyanilyet, ráadásul sokkal lassabban. Egyetlen hátránya az önálló szervezésnek, hogy a bevándorlási lapot nem szívesen adják oda annak, aki nem irodával érkezett, viszont a belépéshez kötelező kitölteni. A reptérről Makadiban lévő szálláshoz nagyjából 20$-ért visz el egy privát taxi. Egyiptomban a hivatalos fizetőeszköz az egyiptomi font, 1 font nagyjából 37 forintnak felel meg. Ennek ellenére Hurghadában és környékén az árak inkább dollárban vannak megadva, azt érdemes vinni/váltani. Eurót is elfogadnak, legtöbbször 1:1-ben váltják a dollárt és az eurót.
A Makadi Garden Azurba este érkeztünk, de szerencsére még volt lehetőségünk egy gyors vacsorára, hiszen legközelebb jó 20 km-re lett volna bárki számára elérhető étterem. A hotelben minden étkezés svédasztalos volt. Reggelizni hét és tíz óra között lehet, választék igen bő: sajtok, felvágottak, rengeteg pékáru, vaj, zöldségek, saláták, müzli, zöldséges rántotta, főtt tojás, tészták, virsli, bab, szószok, gyümölcslevek, teák, kávék közül lehetett választani. Ebédre a reggelihez hasonló fogások mellett mindig volt hal, csirke, bárány valamilyen formában elkészítve, 4-féle tészta, 4-féle köret és pizza is. Ebédhez és vacsorához is nagyjából 10-fajta süteményt szolgáltak fel.
A Garden Azur vendégei délben a Club Azur éttermében is étkezhetnek. A karszalagokat erősen figyelik, ha illetéktelen téved be, azonnal elküldik. Vacsorára és ebédre általában kinti BBQ-val is várták a pihenni vágyókat. Vacsorát egy nappal előre lehetett foglalni díjmentesen a Garden vendégeinek a Club Azurba. A harmadik emeleten egy erkélyes, frissen festett, modern bútorokkal, LED tévével, széffel és klímával felszerelt, sivatagra néző szoba várt minket. A minibár hűtőjében érkezéskor 2 db másfél literes vizet kaptunk, amit naponta feltöltöttek eggyel. A személyzet kedves, segítőkész. Az internet a lobbyban elég gyors volt, viszont a medencéknél és az étteremnél használhatatlanul lassú. A szállodához szép zöld, gondozott kert, röplabdapálya is tartozott. Az animátorok naphosszat aktív programokat szerveztek, esténként pedig mindennap más show-t adtak elő az étterem teraszán.
A medence melletti bárban egész nap lehetett fogyasztani üdítőket és alkoholos italokat is, a legtöbb vendég azonban igénybe vette a folyamatosan közlekedő transzfert, és a parton lévő Garden beach bárt használta. “Habibi” egyiptomi vicces kedvű sofőr – aki egyetlen szót sem beszélt angolul – mindennap ugyan azokkal a poénokkal szórakoztatott. Először megkérdezte, hogy mindenki Luxorba vagy Hurghadába akar-e menni, majd – habár csak 5 perces volt az út – mindig betett egy pörgős zenét, amire tapsoltatta a nyugdíjasokat. (A szám ennek a dalnak a diszkósabb verziója volt).
A parton mindenki díjmentesen használhatta napi fél órát azokat a vízi eszközöket, amelyek nem motorosak (kajak, stand up paddle, vízibicikli, szörf stb.), de csak akkor, ha sárga vagy zöld szászlónyira fújt a szél. Egyébként a védett öbölben is többnyire elég szeles időjárás volt. Jobbra és balra is egy-egy hosszú mólóról a vízbe jutva lehetett a legjobbakat sznorkelezni, viszont a jobb oldali stég olyan szeles, hogy csak egyszer volt rá alkalmunk, pedig ott szebb az élővilág. Rengeteg színes halat, korallt, illetve szürke alapon kék pöttyös ráját látni. Egyik nap a bal oldali stégnél a vízbe került jelentősebb mennyiségű étel, zacskók, hagymadarabok, kenyerek úszkáltak a vízen, nem volt valami szép látvány. Reggel a legtisztább a víz, ebben az időpontban a legélénkebbek a halak is.
Téma szakértő:
Horváth Balázs
Képek:
freepik.com / EPS Vektorok