Avagy honnan tudhatom, ha a kutyám haldoklik?
Gyász – kutyafuttában
Avagy honnan tudhatom, ha a kutyám haldoklik?
Amikor úgy döntünk, hogy magunk mellé fogadunk egy kutyát, az mindig hatalmas nagy öröm.
Tudjuk, hogy az életünk összefonódik, együtt fogunk reggel felkelni, este lefeküdni. Kialakulnak életünk közös napi rutinjai, az etetés, a sétáltatás, bandázás a haverokkal, közös családi kirándulások. Lesznek nehezebb pillanatok mikor menni kell az állatorvoshoz, amikor a kutyának szüksége lesz a segítségünkre. Lesznek élethelyzetek mikor mi fogjuk egyedül érezni magunkat valamilyen élet adta csalódás miatt, amikor nekünk lesz szükségünk a kutyánk segítségére. Hogy az ő általa adott szeretetből újra erőt nyerhessünk magunkba. Hosszú évek közös harmóniája lesz mögöttünk mikorra el jön majd a búcsú ideje.
Mikor úgy döntünk, hogy felelősséget vállalunk egy kutya ellátására, vigyázunk egészségére, tudnunk kell, hogy élete végén mikor lesz szüksége arra, hogy meghozzuk élete feletti utolsó döntésünket.
Mikor már látjuk kutyánkon az öregedés jeleit, tudatosan kell felkészülnünk lelkileg arra, hogy el fog jönni az a nap amikor útjaink kettéválnak. A felelős állattartás részét képezi, hogy állatunknak élete során biztosítjuk az egészségéhez szükséges feltételeket, és ezt a tiszteletet kell mindvégig megtartani az elválásunk során is.
Minél nagyobb termetű egy kutyus, annál hamarabb mutatkoznak majd meg az öregedés jelei. Pl. Egy német dog esetében ez lehet akár már 7-8 éves korára
Míg egy német juhász méretű kutyáknál az öregedés inkább 10-13 éves kort közelíti
És ott vannak a kisebbek, mint pl. a Csivava akik akár a 15-18 évet is megélhetik. Természetesen erre nincsen szabály, hogy ki mennyi időt kap, de a mi feladatunk a legtöbbet kihozni a kutyából, élvezni a közös együtt töltött időt. Az ivartalanítás is akár 4-5 évvel növelheti meg a kedvencünk életét.
Lesz amikor összegeznünk kell a kutyánk állapotát. Most nézzünk meg 7 dolgot amit figyelemmel kell kísérnünk.
1. Fájdalom: Folyamatosan csillapítani kell a fájdalmát?
2. Éhség: Van étvágya?
3. Hidratálás: Elég folyadékot tud magához venni?
4. Higiéniai: Képes a szobatisztaságra?
5. Boldogság: Képes örömöt, lelkesedést mutatni a tevékenységek iránt?
6. Mozgékonyság: Képes önállóan felállni, mozogni, sétálni menni?
7: Egyéb: Több jobb napja van mint rossz? Nem csak vegetál?
Amikor az állat már nem képes önmagához méltó életet élni, nem tud már magától felülni, folyamatos fájdalmai vannak, amikor tudjuk, hogy gyógyíthatatlan betegsége van pl. Rák, nem érdemes a szenvedését tovább támogatni. Az állatorvossal való közös konzultáció elengedhetetlen, hisz ő tudja megállapítani, hogy van-e még esélye az állat életének a meghosszabbítására anélkül, hogy az további szenvedést okozna.
A gyász időszaka mindig nagyon fájdalmas, ezt az állapotot is meg kell tudni tanulni kezelni ha állatot tartunk. Sok esetben ha a gazdi nem képes elengedni időben kedvencét, akkor ez a gyász állapot már akkor elkezdődik mikor még az állat életben van. Azaz megtudjuk, hogy megbetegedett az állat és elkezdjük siratni mikor tudjuk, hogy többet már nem fog felépülni, és tudjuk, hogy a hátralévő idő már mindenki számára csak fájdalom. A gyász fontos, de nem szabad túl sokáig elnyújtani, meg kell tanulni elengedni. Törekednünk kell rá, hogy megkönnyítsük kedvencünk utolsó idejét.
A kutya nagyon sok boldog pillanatot teremt meg nekünk élete során, ezért is olyan hatalmas fájdalom az elvesztése.
Aranyosi Ervin: A szeretet nem öregszik (egy öreg kutya vallomása)
„Lehet, hogy nem hallom,
ha hívogatsz engem,
lehet, hogy már fáraszt
az utcára mennem.
Lehet, hogy a labdám
már nem hozom vissza,
de a szereteted
érző szívem issza!
Lehet, hogy már nehéz
farkamat csóválni,
lehet, hogy túl sokat
nem lehet elvárni,
de éppúgy szeretlek,
éppoly áhítattal,simogató kezed
ma is megvigasztal.
Szemem alig lát már,
szívem mégis ismer,
s tele van irántad
mély érzéseimmel.
Bár az élet súlyát
nehezen cipelem,
de a szeretetem
nem vénül meg velem.”
Téma szakértő:
Andrejkovics Renáta
kutyakozmetikus
képek: